Вкопаната църква "Света Богородица", Созопол
Вкопаната църква "Света Богородица" Созопол
![]() |
Църквата "Света Богородица", Созопол, поглед от улицата |
По план църквата е трикорабна, едноапсидна псевдобазилика. Тя е вкопана в земята, източната и стена е на нивото на минаващата покрай нея улица, и по външен вид почти не се отличава от къща.
Църквата е изградена от дялани камъни, укрепени с дървени сантрачи. През многовековното си съществуване сградата претърпява няколко преустройства, поради което трудно може да се съди за първоначалния и вид. Сега съществуващият храм е изграден на няколко етапа. Най-стара в него е олтарната част, датираща вероятно от Средновековието. Към нея през ХVІІІ в. е прибавен трикорабен наос. През ХІХ в. към наоса е прибавен напречно изграден притвор.
Покривът се носи от дървени колони, завършващи със старинни каменни капители, такива се забелязват и в двора на храма. Църквата не е изографисана и няма следи от по-стари стенописи.
![]() |
Иконостасът |
Тук се съхраняват ценни дърворезбовани иконостас, амвон и владишки трон, дело на майстори от Дебърската школа, изработени в края на XVIII век. Иконостасът е изпълнен с богатата растителна орнаментация и множество сцени с фигурални композиции от светото писание. Съставен е от две редици икони - долният ред с осем големи икони (две от тях липсват) и горният ред с малки празнични икони (днес от тях няма нито една оригинална). Иконите са дело на странджански майстори, като от поставените дати на някои от иконите - на "Св. Богородица"(1781 г.) и "Св. Спиридон" (1782 г.), е видно, че те са изографисани в края на XVIII век. Други две са от 1830 г.
![]() |
Дворът на църквата |
Църквата в Созопол не е музей, а е собственост на Светия Синод на БПЦ, предадена в края на 90-те години. Оригиналните икони са откраднати през 60-те години на 20 в. Оцелелите икони са прибрани за съхранение в Бургаската галерия. В момента иконите в църквата са събирани от паднали параклиси, от къщите на хората или копия на оригиналите, изработени от иконописеца Желю Желев. В началото на 2016 г. е поставено копие на чудотворната икона "Черна Света Богородица". Иконата е от епохата на Българското средновековие и е рисувана от Константин Византийски. Тя е била в иконостаса на един от двата храма на островния манастир "Св. Иван Предтеча", на едноименния остров срещу Созопол. По разкази на хора са ставали много чудеса и е била тачена не само в Созопол, но и във всички селища по брега на Бургаския залив – Несебър, Поморие, Бургас, Царево, Ахтопол. Проф. Божидар Димитров, директора на НИМ, измолил от Вселенския патриарх разрешение да изработи копие за църквата в родния си град и днес може да се види в църквата.
Предаване на проф. Божидар Димитров, където подробно говори за църквата. Пуснете от 52 минута нататък.
Коментари
Публикуване на коментар